Skip to content Skip to footer

Основні мережеві команди та поняття

IP (“айпі”) – це скорочення від “Internet Protocol”. IP-адреса комп’ютера або будь-якого іншого пристрою в мережі Інтернет (також відомий як зовнішній IP), є ​​унікальним ідентифікатором.

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) — мережевий протокол, що дозволяє комп’ютерам автоматично отримувати IP адресу та інші параметри, необхідні для роботи в мережі.

Маска підмережі – це визначення підмережі IP-адрес. Наприклад, за допомогою маски підмережі можна сказати, що один діапазон IP-адрес буде в одній підмережі, а інший діапазон відповідно в іншій підмережі. Так само маскою підмережі, можна визначити кількість IP-адрес у конкретній мережі.

Хост (host) — будь-який пристрій, що надає сервіси формату «клієнт-сервер» в режимі сервера або інтерфейсів і унікально визначений на цих інтерфейсах. У більш окремому випадку під хостом можуть розуміти будь-який комп’ютер, сервер, підключений до мережі.

DNS (Domain Name Server) — ім’я хоста, на якому запущено програму. 

MAC address (Media Access Control) — унікальний ідентифікатор, який присвоюється кожній одиниці мережі (ПК, роутер,телефон).

Приклад мак адреси – 00:26:57:00:1f:02

Port – це числовий ідентифікатор програми або процесу, які обслуговують мережеві з’єднання на заданій мережевій адресі (IP-адресою). Вказується після IP або DNS через двокрапку.

Приклад – 192.168.1.1:80 або google.com.ua:80

Ping — утиліта командного рядка (CMD) або терміналу для перевірки цілісності та якості з’єднань у мережах, а також це утиліта для перевірки доступності конкретного IP чи DNS.

Приклад – ping 192.168.1.1 або ping google.com.ua

Tracert – утиліта командного рядка (CMD) або терміналу, призначена для визначення маршрутів прямування даних у мережах. 

Приклад – tracert 192.168.1.1 або tracert google.com.ua

Tnsping — утиліта з програм Oracle (викликається через CMD або термінал) для перевірки доступності конкретної бази даних. 

Приклад – tnsping oraclpdb

Nslookup – утиліта (викликається через CMD або термінал), що надає користувачеві інтерфейс командного рядка для звернення до системи DNS. Дозволяє по DNS імені дізнатися IP адресу.

Приклад – nslookup google.com.ua

Telnet — мережевий протокол (викликається через CMD чи термінал), що допомагає обмінюватись текстовими даними.

Приклад – telnet google.com.ua 80

SSH – мережевий протокол. Використовується (наприклад, через Putty — поширюваний клієнт, для різних протоколів віддаленого доступу) для віддаленого керування операційними системами та передачі файлів. Ключова особливість полягає в тому, що SSH шифрує трафік, роблячи з’єднання безпечними. За замовчуванням, використовує

22 порт. Абревіатура розшифровується як Secure Shell.

Proxy Server — пристрій, що є посередником між комп’ютером та глобальною мережею (Інтернет). Може використовуватися для кешування сторінок, управління швидкістю закачування даних, блокування небажаних сайтів, підрахунку трафіку, забезпечення анонімності.

Приклади програмного забезпечення для налаштування власного проксі-сервера:

■ Kerio Control (Windows);

■ Squid (UNIX);

■ 3proxy (Windows, UNIX, Mac OS, Solaris)

■ UserGate Proxy & Firewall (Windows).

VPN — технологія створення приватних мереж поверх інших мереж. Розшифровується як Virtual Private Network або віртуальна приватна мережа. Весь трафік шифрується, гарантуючи конфіденційність переданих даних.

Ось кілька прикладів, навіщо потрібний VPN:

  1. Об’єднання філій, кожен з яких має свій вихід в Інтернет, в єдину локальну мережу.
  2. Підключення до сервера з метою передачі даних зашифрованим каналом.
  3. Забезпечення анонімності та отримання доступу до заборонених ресурсів.
  4. Підключення до офісної мережі для віддаленої роботи.

Firewall (він же Брандмауер або Міжмережевий екран) – програмний або програмно-апаратний елемент комп’ютерної мережі, що здійснює контроль і фільтрацію мережного трафіку, що проходить через нього відповідно до заданих правил. Наприклад, фільтрацію мережного трафіку можна налаштовувати за конкретними IP, DNS або PORT.

Leave a comment

 

Напиши нам і ми з тобою зв'яжемося.

    Як краще відповісти вам?

    Після отримання форми ми зв’яжемося з вами :) ви також можете написати нам в месенджерах